Facebook Reklamlarında Yeni Dönem

Facebook, yaptığı bir açıklamayla yayın için reklamları Türkiye’de hayata geçirdiğini duyurdu. Yeni özellik ile birlikte bundan böyle Türkiye’deki video içeriği üreticileri ve yayıncıları Facebook’ta yer alan video içerikleri öncesinde, sırasında veya sonrasında kısa reklamlar ekleyerek para kazanabilecek.

Reklamlar Tıpkı YouTube’da olduğu gibi videoların öncesinde, sırasında veya sonrasına yerleştirilebilecek. Sayfası yayın içi reklamları kullanmaya uygun olan içerik üreticileri ve yayıncılar, bu reklamları İçerik Stüdyosu’ndan yönetecek. Böylece üretici ve yayıncılar, belirli videolara reklam yerleştirilebilecek veya reklamları, Facebook sayfalarındaki tüm videolar için etkinleştirebilecek.

Ülkemizde bugünlerde hayata geçirilen ‘’yayın içi reklamları’’ ile video içerik üreticileri için yeni bir gelir elde etme fırsatı doğuyor.

Yayın içi reklamlar uygunluk durumunun kontrol edilip belirli koşullar sağlandığı takdirde video içeriği üreticilerinin ve yayıncıların video içerikleri öncesinde, sırasında veya sonrasında kısa reklamlar ekleyerek gelir sağlamalarına yardımcı oluyor.

Ülkemizdeki oldukça yaygın olarak kullanılan bir sosyal medya aracı olan Facebook getirdiği bu özellik ile hem içerik üreticilerine gelir sağlayacak, hem de hedef kitleye ulaşımı daha da kolaylaştıracak.Kişinin reklamlarının görülmesini istemediği içeriklerin olması durumunda ise; marka güvenliği kontrolleri kısmından duruma müdahale edebilebilmesini mümkün kılacak.

Özellikle pandemi döneminde birçok insanın Facebook platformlarındaki video içerikler aracılığıyla bağlantı kurabildiğini ve topluluk hissini yaşayabildiğini dile getiren Facebook Medya Ortaklıkları Yöneticisi Eren Sağır, şöyle konuştu:

“Video, Facebook’taki en popüler içeriklerin başında geliyor. Türkiye’deki profesyonel yayıncıların, dizileriyle dünyada ün kazanmış yapımcıların, habercilerin, spor kulüplerinin, içerik üreticilerinin ve milyonlarca kullanıcımızın da en ilgi çekici videolarını paylaşmak için Facebook’a geldiğini görüyoruz. Bu durum bize video gelir dağılımı programımızı Türkiye’ye de getirmemiz için ilham verdi. Facebook videolarının, Türkiye’deki tüm video içerik üreticileri için yeni bir gelir elde etme fırsatı yaratacak olmasından ötürü çok heyecanlıyız.”

Uygunluk Durumu Koşulları Nelerdir?

-Son 60 gün içinde, en az üç dakika uzunluğunda olan videolarda en az 30.000 bir dakikalık görüntüleme elde etmiş olmanız gerekir.

-Videoların en az 10.000 takipçisi olan bir Sayfadan yayınlanması gerekir.

-Yayın içi reklamlara uygun olabilmeniz için videolarınızın en az 1 dakika uzunluğunda olması gerekir. İçerikleriniz 3 dakikadan uzunsa, içeriklerinizi 1 dakika işaretinde doğal bir ara noktasına sahip olacak şekilde planlamanızı tavsiye ederiz. Yayın içi reklamlarda para kazanma özelliği 3 dakikadan kısa içerikleri desteklese de, videolarınıza yayın içi reklamlar ekleyebilmeniz için 3 dakikalık video içerikleri yayınlama gerekliliğiniz vardır.

Yayın için Reklamlar Markalara Neler Kazandıracak?

Yayın içi Reklamlar markaları daha fazla video’ya yönlendirecek. Hareketli görüntülerin daha fazla dikkat çektiği bir dönemde artık ilk 5 saniyesinde vurucu reklamlar yapmaya itmektedir. Yurtdışında kullanılan yayın içi reklamlarında 5 saniyede reklamı atla seçeneği bulunmaması gibi bir artısı bulunmakta. Bu artı videoların içindeki reklamlarda markaların daha uzun reklam göstermelerini sağlamaktadır. Tabii gelecekte 5. saniyede reklamı atla gibi bir seçeneğin geleceği öngörülüyor.

Markaların iletişim stratejileri artık eskiye göre daha fazla videoya kaymaktadır. Sizde sosyal medyadaki reklamlarınız daha dikkat çekici olmasını istiyorsanız hemen bize ulaşın.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir