Instagram’ın Yeni Göz Bebeği: Reels

Kasım 2019’da Brezilya’da test aşamasında kullanıma açılan Reels özelliği, Haziran ayında Fransa’da ve Almanya’da, Temmuz ayında Hindistan’da, 5 Ağustos 2020 tarihinden itibaren 50’den fazla ülkede kullanıma açıldı.

Peki nedir bu Reels diye soracak olursak, 15 saniye uzunluğunda çeşitli sesler ve efektler ile video çekimine yardımcı olan bir eklentidir. Eklenti kelimesi ne kadar tam karşılığını veremese de sürekli geliştirildiği için eklenti demek şu an için doğru karşılığı olacaktır. İnstagram’ın videoları daha kısa, özgün ve yaratıcı yayınlamak için açtığı Reels aslında Tiktok’un rakibi özelliktedir. Daha önce Snapchat’i Türkiye’de tahtından eden Instagram yeni özelliğiyle Tiktok’a da savaş açmış durumda.

Instagram Reels aslında aynı zamanda bir içerik formatı. Zamanlayıcı, geri sayım, artırılmış gerçeklik, hız düzenleme gibi pek çok efekti videolarınıza ekleme olanağı sunuyor. Daha da gelişeceği ve geliştirileceği konusunda da Instagram gelecek dönemleri işaret etmekte. Reels klasik video çekme özelliğinin dışında, video içeriklerinize, Instagram Müzik Kütüphanesi’nde var olan müzikleri ekleme şansı da sunuyor. Eğer herkese açık bir hesabınız varsa sizin sesinizi diğer kullanıcılar da kullanabiliyor. Yani Müzik Kütüphanesi, kullanıcı bazlı içerik beslemesi dediğimiz metod ile büyüyor. Tıpkı Wikipedia gibi…

Kendini yansıt!

Instagram kendisinin en büyük rakibi olarak görülen Tiktok’un bütün özelliklerini kendine entegre etti. Tabi ki de bazı farklar bulunmakta. Bunlardan en önemlisi Tiktok 1 dakika video uzunluğuna izin verirken Reels 15 saniye ile sınırlamış vaziyette. Reels, Tiktok gibi düet özelliği bulunmuyor, ama Tiktok kullanıcıları Tiktok’un bu özelliğini çok seviyorlar.

Peki siz ne dersiniz ? Instagram, Reels ile Tiktok’u tahtından edebilecek mi? Yoksa kendisini sevenlerin burası Tiktok oldu düşüncesiyle uygulaman kullanımı azaltacak mı ?

Bir sonraki yazımızda Reels videolarını markalar kullanabilir mi? Yoksa sadece içerik üreticileri için bir platform mu? sorularını değerlendireceğiz. Bizi Sosyal medyalarımız üzerinden takip edip, yeni yazılarımızı kaçırmadan okuyun.

(Visited 50 times, 1 visits today)